Blog > Komentarze do wpisu

Ważka

Ważka [łac. znajdziecie na Wikipedii, ja nie mogłam się zdecydować :) ]

Mówią, że ważka jest symbolem nieśmiertelności. Dziwne, bo przecież zwykle żyje max. 4 miesiące. Z drugiej strony, może ona symbolizować pełnię życia czy życie z dnia na dzień, czy wręcz hedonizm. Mnie przydałoby się troszkę więcej takiego hedonizmu, a mniej martwienia się na zapas. I mniej planowania, a więcej rzucania się w nieznane.

Bardziej podoba mi się jednak ważka jako symbol odnowy po złych czasach. Być może dlatego, że sama jestem na przełomie życia. Coś się kończy, coś się zaczyna. Kończy się coś złego, a  zaczyna się... nie wiem co, ale mam nadzieję, że będzie to dobre.

Cieszy mnie również to, że "moja opiekunka" bywa postrzegana jako symbol szybkości i aktywności. W dzisiejszych czasach cechy te są "w cenie". Ważka jest wyjątkowo szybkim owadem, potrafi przemieszczać się z prędkością ok. 30 km/h. Jeżeli napisałam tu jakąś brednię, proszę mnie poprawić :)

Niestety ruchy ważki mogą sprawiać wrażenie chaotycznych. Czy takie są, nie wiem. W każdym razie potrafi ona również zawisnąć w powietrzu bez ruchu. Ma duże skrzydła, długi odwłok i wielkie oczy... można się jej wystraszyć. Gdy patrzą... może obserwują, a może chcą zaatakować? Gdy latają... smyrgnięcie ich skrzydeł raczej do przyjemnych nie należy.

W dawnych czasach w Europie ważki otoczone były wyjątkowo złą sławą, wiązano ją zwykle z diabłem i jego strasznymi mocami, trollami i wężami. Wyczuwalna jest tu pewna dwulicowość, gdyż ważki same w sobie są piękne - kolorowe i błyszczące, ale najwyraźniej ludzie uznawali właśnie owo piękno za coś złudnego, mającego na celu kuszenie niewinnych dusz.

Tylko Europejczycy bali się ważek. Północnoamerykańscy Indianie Hopi uważali, że bogactwo barw i blask ważek symbolizują iluzję, ale też ciągłą zmianę. Bliskie jest to naturze człowieka. Trochę piękna, a człowiek natychmiast staje się jakby zaczarowany i rzuca wszystko, co stare. Zaczyna niemal od nowa, a potem wraca jako syn marnotrawny, przyznając, że znów dał się nabrać.  Przerabiałam już to nie raz :)

W dalekiej Azji ważka była postrzegana raczej pozytywnie. Japonia, nim stała się Krainą Kwitnącej Wiśni, nazywana była Wyspą Ważek. Chińczycy owad ten kojarzyli z latem, słabością i niestałością. Hm.. Pamiętacie obraz Józefa Mehoffera "Dziwny ogród"? Letnie popołudnie, wyczuwalne lenistwo, błogostan, który zaraz przeminie. I ta ważka... Czujecie niepokój, prawda? Dlaczego to stworzenie tam jest? W secesji uwielbiano symbole i Daleki Wschód, więc myślę, że interpretacja nasuwa się sama :) Dla mnie ważka w tym wypadku jest nierozerwalnym połączeniem dobra i zła, pewności i niepokoju, radości i strachu.

Ważka jest tajemnicza... Ja? Raczej nie. Nie mam nic do ukrycia :) Możecie więc pytać. Oczywiście są pewne pytanie na które nie odpowiadam. Jakie? Sami wyczujecie :) W każdym razie zapraszam do czytania mojego bloga i komentowania.

Pozdrawiam,

Ważka.

P.S. Poszukam kiedyś w przyszłości w mądrych źródłach, dlaczego w języku polskim ważka nazywa się ważką :) Chyba, że ktoś zna już odpowiedź na to pytanie i chciałby się podzielić? :)

poniedziałek, 02 lutego 2009, femaledragonfly
TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2012/08/21 15:33:34
Przeciętna ważka żyje znacznie dłużej niż 4 miesiące. Niektóre gatunki w postaci larwy żyją kilka lat. Ale zgadzam się, że ważki są wyjątkowymi stworzeniami. Ich praprzodkowie byli na ziemi jeszcze przed dinozaurami - to jedne z najstarszych owadów - i osiągały baaardzo imponujące rozmiary!

Pozdrawiam ważkobieto :-)
-
2012/08/21 15:34:46
Aha i jeżeli interesują Cię ważki - to polecam Odonatrix. Jest tam też artykuł o pochodzeniu nazwy ważka :-)
Ostatnie wpisy